Polski | English |
sprzedaż zdjęć | fotokalendarium | kościoły krakowa | wawel | rynek główny | sukiennice | zdjęcia krakowa | panoramy 360° | Barbakan

Powrót do widoku ogólnego
kamienic Rynku Głównego

poprzednia kamienica:
Rynek Główny, dom nr 21
Kamienica Pod Ewangelistami
Kraków
Rynek Główny, dom nr 22
Kamienica Straszewska

następna kamienica:
Rynek Główny, dom nr 23
Kamienica Kromerowska

Kamienica Straszewska - inne nazwy: Morsztynowska, Tucowska, Zalewska, Wielopolskich.
Nikogo zapewne nie zdziwi informacja, że tą kamienicę - jak prawie wszystkie budynki przy Rynku Głównym - wzniesiono w XIV wieku, prawdopodobnie powstała w wyniku podziału szerszego domu, który przed połową XIV stulecia zajmował dwie sąsiednie działki, czyli nr 21 i 22. Jeszcze w XIV wieku powstałą kamienicę powiększono o trakt i oficynę tylną.

Wiek szesnasty przyniósł kolejną przebudowę, podwyższono także wysokość budynku do poziomu dwóch pięter. W kolejnym stuleciu jego ówcześni właściciele - Wielopolscy - przebudowali kamienicę nadając jej cechy wczesnobarokowego pałacu miejskiego. Powstała wtedy charakterystyczna loggia widokowa, wzniesiono również galerię arkadową, a do naszych czasów zachowały się dekoracje sklepień sieni, portal fasady oraz częściowo inne portale i polichromie wnętrz.

To właśnie z okien tego domu w grudniu 1683 roku, król Jan III Sobieski oglądał uroczystość na cześć zwycięstwa pod Wiedniem. Monarchę podejmował wtedy ówczesny właściciel pałacu - Wawrzyniec Tucci.
W wieku XVIII kamienica należała najpierw do rodziny Zalewskich, a potem Wielowiejskich, to oni zapłacili za klasycystyczną adaptację - z tego okresu pochodzi fragment fasady, a także dekoracja wnętrz pierwszego piętra.

Na pierwszym pietrze do chwili obecnej istnieje niezwykłe pomieszczenie, w którym zachowała się iluzjonistyczna polichromia o roślinnej tematyce, pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku.

Duże zmiany w wyglądzie kamienicy nastąpiły na początku XX wieku. W latach 1908-1909 przebudowany został m.in. parter (na potrzeby sklepu), odtworzono również wygląd fasady na poziomie parteru wg stanu z pierwszej połowy XVI wieku. W latach dwudziestych ubiegłego wieku zostało dobudowane 3 i 4 piętro.


źródło:
- praca zbiorowa, 2000, Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa - Kraków, s. 378.
- Rożek M., 2006, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM Kraków, s. 169-170.


Powrót do widoku ogólnego
kamienic Rynku Głównego

Zobacz także
Rynek Główny w Krakowie
Kraków
RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE
Kontakt 2004 - 2023 © Paweł Krzan KRFOTO Mapa Strony