Polski | English |
sprzedaż zdjęć | fotokalendarium | kościoły krakowa | wawel | rynek główny | sukiennice | zdjęcia krakowa | panoramy 360° | Barbakan

Powrót do widoku ogólnego
kamienic Rynku Głównego

poprzednia kamienica:
Rynek Główny, dom nr 41
Budynek "Feniks"
Kraków
Rynek Główny, dom nr 42
Kamienica Bonerowska

następna kamienica:
Rynek Główny, dom nr 43
Kamienica Gehanowska

Kamienica Bonerowska - inne nazwy: Zacherlowska tudzież Zacherlińska.
Pierwszy kamienny budynek powstał (podobnie jak znakomita większość kamienic przy Rynku) na początku XIV wieku, do dzisiaj w tylnej elewacji zachowało się ceglane obramienie bramy wjazdu. Na przełomie XIV i XV wieku, budynek powiększono w wyniku wykupienia fragmentów przyległej działki. Przez dużą część XVI wieku, kamienica należała do rodziny Bonerów, którzy przebudowali ją na okazałą rezydencję. Z tego okresu pochodzi zachowany częściowo układ wnętrz, fragment stropu tzw. izby tylnej, a także portale na parterze i pierwszym piętrze.

Po roku 1636 przeprowadzono kolejny remont, wtedy nadbudowano drugie piętro, wzniesiono boczną oficynę z kaplicą, wykonano także klatkę schodową w budynku frontowym, której wygląd możemy poznać dzięki zachowanym rysunkom Jana Matejki i Wojciecha Gersona.
Warto wspomnieć, że w XVIII i części XIX wieku do tej kamienicy należał... ogród, powstały po wyburzeniu zabudowy działek przy ulicy Św. Jana 3 i Floriańskiej 6.

W tej kamienicy przez kilkadziesiąt lat mieściło się także, przeniesione z ulicy Grodzkiej studio Ignacego Kriegera (później należące do jego syna Nathana i córki Amalii). Zdjęcia Ignacego Kriegera jednego z najznakomitszych galicyjskich fotografów - uważnego dokumentalisty Krakowa drugiej połowy XIX stulecia - są dziś bezcennym dokumentem dla badaczy i konserwatorów.

Pod koniec XIX wieku dom nabyła rodzina Pareńskich. Na ich prośbę wiedeński architekt Karol Borkowski przebudował w znacznym stopniu całą kamienicę. W tym czasie dodano trzecie piętro, wybudowano obecną klatkę schodową, przy okazji zniszczono wcześniejszą XVI-wieczną, scalono cały budynek w jednolity trzyskrzydłowy gmach o elewacjach z neorenesansową dekoracją. Zostały zniszczone również gotyckie i renesansowe kamienne obramienia okien, a także ozdobny medalion z wyobrażeniem króla Zygmunta I Starego.

W roku 2006 rozpoczęła się wielka modernizacja budynku, związana z dostosowaniem do funkcji hotelowej. Przy okazji remontu odtworzono m.in. neorenesansowe sgraffito ozdabiające fasadę trzeciego piętra.


źródło:
- praca zbiorowa, 2000, Encyklopedia Krakowa, Wydawnictwo Naukowe PWN Warszawa - Kraków, s. 358.
- Rożek M., 2006, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Wydawnictwo WAM Kraków, s. 182.


Powrót do widoku ogólnego
kamienic Rynku Głównego

Zobacz także
Rynek Główny w Krakowie
Kraków RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE
Kontakt 2004 - 2023 © Paweł Krzan KRFOTO Mapa Strony