START - Polski | English | Deutsch | FrançaisPaweł Krzan przedstawia
najlepsze fotografie Krakowa
fotokalendarium | zdjęcia krakowa | wawel | rynek główny | sukiennice | kościoły krakowa | alfabet krakowa | zabytki krakowa | panoramy 360° | zwiedzanie
Kościół Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

foto: Paweł Krzan

budowa: XIX wiek (1892-1894)
styl: neogotycki
wnętrze: neogotyckie, neoromańskie
opieka: Misjonarze

Znalazłeś błąd lub brak informacji o tym kościele ? Napisz do nas !!

Szukasz fotografa na ślub ? KLIKNIJ !!
adres: ul. Misjonarska 37
Kraków - Łobzów
tel. (12) 637-13-94
msze: niedziele i święta:
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 16:30, 18:30, 20:00
dni powszednie:
6:00, 7:00, 8:00,
9:00 (z wyjątkiem VII i VIII),
15:00 (od XI do Wielkanocy),
18:30,
20:00 (w roku akademickim od poniedziałku do piątku)
www: http://www.misjonarska.org.pl
Kościół zbudowano w latach: 1892 - 1894 dla zakonu Ks. Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo. Zaprojektował go budowniczy Stefan Żołdani, łącząc w jego bryle i wystroju styl neoromański z neogotyckim.
Projektant skorzystał z bardzo innowacyjnych - jak na owe czasy - technik budowlanych, na przykład boczne empory oraz chór organowy wsparł kolumnami żeliwnymi, wykonanymi dzięki wsparciu hut śląskich. Wnętrze można scharakteryzować, jako trójnawowe, emporowe, w którym stosunek nawy głównej do naw bocznych - utworzonych pod emporami - wynosi 4:1.
W ołtarzu głównym, zaprojektowanym przez Edwarda Kowalczyka, mieści się ustawiona centralnie figura NMP z Lourdes, a po jej bokach - statuy Św. Elżbiety i Św. Krzysztofa, często mylnie łączone z podobiznami rodziców Matki Najświętszej - Św. Anny i Św. Joachima. Środkowa rzeźba nastawy ołtarzowej wykonana została we Francji z końcem XIX wieku. W ołtarzach bocznych umieszczono figury: Najświętszego Serca jezusowego (w lewym) i Św. Antoniego (w prawym). Nadto w pierwszym przęśle nawy południowej zawieszony jest znakomity obraz Św. Judy Tadeusza, pędzla Zofii Niedzielskiej.

Polichromia wnętrza pochodzi z dwu okresów. Pozostałością pierwotnej, wykonanej przez malarzy z okresu młodej Polski, jest gwiaździste sklepienie, natomiast dekoracja filarów i kolumn pochodzi z lat 50. ubiegłego stulecia.

Na chórze muzycznym mieszczą się organy o neoromańskim prospekcie. Obecnie zachowany instrument jest efektem przebudowy XIX-wiecznych organów firmy Otto Rieger z Krnova na Śląsku Cieszyńskim. Na chwilę obecną instrument liczy 31 głosów (w tym 4 głosy labialne oraz 14 głosów ze starych organów), 3 manuały oraz pedał. Wyposażony jest w szafę ekspresyjną i urządzenie Crescendo.

[Za przygotowanie opisu dziękujemy "Organiście"]

[Ostatnia modyfikacja: 26.VI.2005]

Źródło:
- Rożek M., Gondkowa B., 2003, Leksykon kościołów Krakowa, Verso Kraków.Powrót do menu głównego
Kościołów Krakowa

Zobacz także
Wybór zdjęć Krakowa na kalendarze
Kraków

ZDJĘCIA NA TWÓJ KALENDARZ

Kraków to nie tylko wspaniałe zabytki, tak także duży rynek pracy, gdzie szansa znalezienia wymarzonej pracy jest największa. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami na www.jooble.com
Kontakt 2004 - 2014 © Paweł Krzan KRFOTO Mapa Strony